Bude novela silničního zákona?

Jak to tak vypadá tak se asi dočkáme další novely silničního zákona.

 

Ministerstvo dopravy přemýšlí o výrazných změnách ve stávajícím silničním zákoně. Po takzvané technické novele, jež nedávno odstranila ze zákona některé ze "zvláštností", by se příští rok mohly objevit další novinky a vylepšení, některé znich také potěší i provozovatele nákladní autodopravy.

 

Nejzajímavější novinkou by mohly být řidičské průkazy na zkušební omezenou dobu pro čerstvé absolventy autoškol. Pokud se nový držitel řidičského průkazu dopustí jakéhokoliv přestupku bude mu odebrán řidičský průkaz na časově omezenou dobu. Tím by se mělo zamezit neadekvátnímu chování mladých řidičů a řidiček, kteří po nabití řidičského průkazu neví co se s nimi děje a páchají na silnicích strašná "zvěrstva". Tato skupina "řidičů" podle statistik způsobuje nevíce nehod.

Změny by se také měly dotknout i momentálně používaného bodového systému. Do změn by mělo například spadat zavedení "podmínečných" bodů za menší přestupky, jako jsou nerozsvícená světela. Pokud by řidič jezdil po udělení těchto bodů čtyři měsíce ukázněně, mohly by se mu pak tyto trestné body vymazat. Podobně by řidiči mohli vymazat tyto body sezeními u psychologů.

 

Ministerstvo také zvažuje zvýšit maximální rychlost na 160 km/hod. pro speciálně vybrané dálniční úseky. Mělo by se jednat o bezpečné úseky našich dálnicDalší rozumná věc je zavedení povinného přezouvání zimních pneumatik, což markantě poníží nehodovost v zimních měsících a potěší řidiče nákladní autodopravy, kteří jsou někdy v zimě naprosto bez možností vyhnout se pak nepříjemné havárii způsobené mnohdy neovladatelnými osobními vozy, které nejsou přezuty do zimních pneumatik. Naopak rezolutně byl zamítnut podle ministerstva návrh na toleranci minimálního množství alkoholu v krvi.

Rezort dopravy chce nyní o připravovaných novinkách silničního zákna diskutovat s dopravními fakultami, autoškolami, také s vedením policie ČR a autokluby. Konečná podoba novely tohoto zákona bude snad hotova koncem tohoto roku 2007.

 

J.C. 19.9.2007